Başkale'de 'çözüm çadırı' kuruldu

2013-08-26 19:37:21
Yazdir

VAN (DİHA) - Başkale ilçesinde HPG'lilerin geri çekilmesinde olası provokasyonların önüne geçme ve geri çekilmeyi izleme amacıyla Ehmedê Xanê Çeşmesi'nin yanına "çözüm çadırı" kuruldu. 

PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın çağrısıyla geri çekilmeye başlayan HPG'lilerin olası bir provokasyona ve saldırıya uğramaması için Başkale ilçesinin Uğurlu (Beblesan) ve Tutluca (Kurakpila) arasında bulunan Ehmedê Xanê Çeşmesi'nin yanına "çözüm çadırı" kuruldu. Kurulan çadır alanına PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın dev posterleri, PKK ve HPG bayraklarının yanı sıra "Meşa azadîye silav dikin " pankartı asıldı. 

'Bütün halkımızı çadırlarımıza sahip çıkmaya davet ediyoruz'

Kurulan "Çözüm çadırının" açılışına; çevre köylerden gelen çok sayıda yurttaşın yanı sıra BDP Başkale İlçe Başkanı Senar Yeşilırmak, Başkale Belediyesi meclis üyeleri, HDP Başkale İlçe Başkanı Derviş Polat, MEYA-DER ve KURDİ-DER üyeleri katıldı. Açılışta konuşan BDP Başkale İlçe Örgütü Başkanı Yeşilırmak, "6-7 aydır başlayan barış süreci ile beraber Kürdistan'ın birçok noktasında barış çadırlarımız kuruldu. Son çadırımızı da bugün Başkale'de kurduk. Umarız kurduğumuz barış çadırı, bütün halkların birlik ve beraberliği ile barışa vesile olur. Bütün halkımızı çadırlarımıza sahip çıkmaya davet ediyoruz" dedi. 

Başkale Belediyesi meclis üyesi Şengül Polat ise, çadırların sonuncusunun Başkale'de kurulduğunu belirterek, "Bilindiği üzere çözüm sürecinden bu yana, bütün illerde, ilçelerde kurulan çözüm çadırının sonuncusu olarak Başkale'de kurulan çadırın açılışını yaptık. Bütün halkımızı bu çadırlara sahip çıkmaya, çözüm sürecini desteklemeye davet ediyoruz" dedi. 

Kayıp yakınları ve İHD, 17-31 Mayıs Kayıplar Haftası dolayısıyla birçok merkezde alanlara çıktı. Gözaltında kaybedilen yakınlarının faillerinin yargılanmasının talep edildiği eylemlerde yapılan ortak açıklamada ise kayıp ve toplu mezarların bu ülkenin bir gerçeği olduğu belirtilerek, Türkiye'nin deve kuşu misali başını "kuma" gömerek gerçeklerden kaçamayacağı aktarıldı.

AMED

İHD ve kayıp yakınlarının "Kayıplar Bulunsun Failler Yargılansın" sloganı ile her hafta düzenlediği oturma eyleminin 328'incisi Koşuyolu Parkı Yaşam Hakkı Anıtı önünde yapıldı. "Onlar bir gece ansızın evlerinden alındılar bir daha da dönmediler. [...]

Avrupa'da 7 Haziran Genel Seçimleri dolayısıyla oy kullanma işlemleri sürüyor. 

ANF'ye konuşan HDP Ankara Milletvekili Adayı ve İmralı Heyeti Sözcüsü Sırrı Süreyya Önder, Avrupa'daki seçmenlere seslenerek, oy kullanma ve sandıklara sahip çıkma çağrısında bulundu.

'AVRUPA'DAN HDP'YE TAHMİN EDİLENİN ÜZERİNDE OY GELECEK'

Önder, "Avrupa'daki yurttaşlarımızın bilmesi gereken en önemli şey; bu seçimde onların oylarının büyük belirleyiciliğe sahip olması. [...]

HPG Basın İrtibat merkezi, Türk ordusunun keşif uçuşlarının sürdüğünü belirtti. Açıklamada şu bilgilere yer verildi.

 22 Mayıs günü saat 21:00 ile 23 Mayıs günü saat 10:00 arasında Medya Savunma alanlarımızdan Heftanin alanı üzerinde işgalci T.C ordusuna ait insansız hava araçları keşif uçuşları gerçekleştirmiştir.

22 Mayıs günü saat 16:00 - 19:00 arasında Medya Savunma alanlarımızdan Zap bölgesi sınır hattında bulunan Êriş Karakolu ile Türk ordusunun önceden boşalttığı Şkêra Karakolu arasında, aynı gün saat 09:00 - 19:00 arasında Bingöl merkezde ve Muş'un Varto ilçesinde yoğun askeri hareketlilik ve sevkiyat gerçekleşmiştir. [...]

MUŞ (DİHA) - Muş Alay Komutanlığı'ndan çıkan çok sayıda askeri zırhlı araç Varto'ya doğru hareket etti.

Muş Varto'da günlerdir süren yol kontrolleri ve askeri operasyonlar ile birlikte HPG'li Fehmi Yılmaz'ın (Agit Kop) cenazesinin "Şehit İsmail ve Ronahi Şehitliği"ne defnedilmesi üzerine, Muş Alay Komutanlığı'ndan onlarca zırhlı araç Varto'ya doğru hareket etti. [...]

En Son Videolar
Haber Haberler Son dakika Son dakika Haberleri
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2015 info@bestanuce.com
Google+