Başkale'de 'çözüm çadırı' kuruldu

2013-08-26 19:37:21
Yazdir

VAN (DİHA) - Başkale ilçesinde HPG'lilerin geri çekilmesinde olası provokasyonların önüne geçme ve geri çekilmeyi izleme amacıyla Ehmedê Xanê Çeşmesi'nin yanına "çözüm çadırı" kuruldu. 

PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın çağrısıyla geri çekilmeye başlayan HPG'lilerin olası bir provokasyona ve saldırıya uğramaması için Başkale ilçesinin Uğurlu (Beblesan) ve Tutluca (Kurakpila) arasında bulunan Ehmedê Xanê Çeşmesi'nin yanına "çözüm çadırı" kuruldu. Kurulan çadır alanına PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın dev posterleri, PKK ve HPG bayraklarının yanı sıra "Meşa azadîye silav dikin " pankartı asıldı. 

'Bütün halkımızı çadırlarımıza sahip çıkmaya davet ediyoruz'

Kurulan "Çözüm çadırının" açılışına; çevre köylerden gelen çok sayıda yurttaşın yanı sıra BDP Başkale İlçe Başkanı Senar Yeşilırmak, Başkale Belediyesi meclis üyeleri, HDP Başkale İlçe Başkanı Derviş Polat, MEYA-DER ve KURDİ-DER üyeleri katıldı. Açılışta konuşan BDP Başkale İlçe Örgütü Başkanı Yeşilırmak, "6-7 aydır başlayan barış süreci ile beraber Kürdistan'ın birçok noktasında barış çadırlarımız kuruldu. Son çadırımızı da bugün Başkale'de kurduk. Umarız kurduğumuz barış çadırı, bütün halkların birlik ve beraberliği ile barışa vesile olur. Bütün halkımızı çadırlarımıza sahip çıkmaya davet ediyoruz" dedi. 

Başkale Belediyesi meclis üyesi Şengül Polat ise, çadırların sonuncusunun Başkale'de kurulduğunu belirterek, "Bilindiği üzere çözüm sürecinden bu yana, bütün illerde, ilçelerde kurulan çözüm çadırının sonuncusu olarak Başkale'de kurulan çadırın açılışını yaptık. Bütün halkımızı bu çadırlara sahip çıkmaya, çözüm sürecini desteklemeye davet ediyoruz" dedi. 

Türk ordusunun sınır hattındaki hareketliliği arttı. Oremar Karakolu Avaşın alanı sınır hattındaki Tepê Şehit Gafur, Tepê Şehit Rahime ve çevre alanlarına yönelik yoğun obüs, havan ve ağır silahlarla bir bombardıman gerçekleştirirken, keşif uçuşları da yapıyor.

HPG Basın İrtibat Merkezi (BİM), HSM’nin son günlerde artarak devam eden bilinçli ve kasıtlı geliştirilen askeri saldırılara ilişkin açıklama yaptığını hatırlattı. [...]

HABER MERKEZİ (DİHA) - "Kahramanlık Haftası" vesilesiyle, Siirt'te binlerce kişi PKK'nin öncü kadrolarından Mahsum Korkmaz'ı anmak için Newala Qeseba'ya yürürken, Diyarbakır'da mezarlık ziyareti, İzmir'de ise anma etkinliği düzenlendi.

MEYA-DER Siirt Temsilciliği öncülüğünde Newala Qesaba'ya yürüyüş düzenlendi. [...]

ŞIRNAK (DİHA) - Dayikên Şemiyê, 1994 yılında Cizre'nin Çağlayan köyünde savaş uçaklarının bombardımanı sonucunda katledilen Leyla İregür, eşi Ahmet Geran, Selamet İregür ve 4 aylık bebeğinin faillerinin yargılanmasını istedi.

Şırnak'ın Cizre ilçesinde Dayikên Şemiyê, Sanat Sokağı'nda bir araya gelerek 327'nci oturma eylemini gerçekleştirdi. Kayıp yakınlarının eylemine, Cizre Belediye eş başkanları, sivil toplum örgütü temsilcileri de destek verdi. [...]

Almanya'nın Osnabrück kentinde Kürt Toplum Merkezi, belediyenin gençlik salonununda Newroz etkinliği düzenledi. Etkinlikte, Kürt Özgürlük Hareketinin her dönemden daha fazla güçlü ve hazırlıklı olduğu vurgulanırken, seçimler için duyarlılık çağrısı yapıldı.
Yaklaşık 500 kişinin katıldığı Newroz programı, demokrasi ve özgürlük mücadelesinde yaşamını yitirenlerin anısına saygı duruşuyla başladı.
Programda Newroz'un anlamı ve Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan'ın sesinden hazırlanmış olan bir sinevizyon gösterildi. [...]

En Son Videolar
Haber Haberler Son dakika Son dakika Haberleri
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2015 info@bestanuce.com