Başkale'de 'çözüm çadırı' kuruldu

2013-08-26 19:37:21
Yazdir

VAN (DİHA) - Başkale ilçesinde HPG'lilerin geri çekilmesinde olası provokasyonların önüne geçme ve geri çekilmeyi izleme amacıyla Ehmedê Xanê Çeşmesi'nin yanına "çözüm çadırı" kuruldu. 

PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın çağrısıyla geri çekilmeye başlayan HPG'lilerin olası bir provokasyona ve saldırıya uğramaması için Başkale ilçesinin Uğurlu (Beblesan) ve Tutluca (Kurakpila) arasında bulunan Ehmedê Xanê Çeşmesi'nin yanına "çözüm çadırı" kuruldu. Kurulan çadır alanına PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın dev posterleri, PKK ve HPG bayraklarının yanı sıra "Meşa azadîye silav dikin " pankartı asıldı. 

'Bütün halkımızı çadırlarımıza sahip çıkmaya davet ediyoruz'

Kurulan "Çözüm çadırının" açılışına; çevre köylerden gelen çok sayıda yurttaşın yanı sıra BDP Başkale İlçe Başkanı Senar Yeşilırmak, Başkale Belediyesi meclis üyeleri, HDP Başkale İlçe Başkanı Derviş Polat, MEYA-DER ve KURDİ-DER üyeleri katıldı. Açılışta konuşan BDP Başkale İlçe Örgütü Başkanı Yeşilırmak, "6-7 aydır başlayan barış süreci ile beraber Kürdistan'ın birçok noktasında barış çadırlarımız kuruldu. Son çadırımızı da bugün Başkale'de kurduk. Umarız kurduğumuz barış çadırı, bütün halkların birlik ve beraberliği ile barışa vesile olur. Bütün halkımızı çadırlarımıza sahip çıkmaya davet ediyoruz" dedi. 

Başkale Belediyesi meclis üyesi Şengül Polat ise, çadırların sonuncusunun Başkale'de kurulduğunu belirterek, "Bilindiği üzere çözüm sürecinden bu yana, bütün illerde, ilçelerde kurulan çözüm çadırının sonuncusu olarak Başkale'de kurulan çadırın açılışını yaptık. Bütün halkımızı bu çadırlara sahip çıkmaya, çözüm sürecini desteklemeye davet ediyoruz" dedi. 

ANKARA (DİHA) - Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye 'nin Suriye'de "güvenli bölge" oluşturulmasını savunarak, Suriye'ye müdahaleyi Irak'ta TSK'nın PKK'ye karşı yaptığı operasyonlara benzeterek, YPG'nin desteği ile gerçekleştirilen Süleyman Şah Türbesi operasyonunu "gerekirse müdahale edebilirdik" sözleriyle örnek gösterdi.

Türkiye'nin Suriye'ye girmesi için hükümetin uluslararası kamuoyunu ikna etme görevini verdiği Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, bir televizyon kanalında Suriye'ye ilişkin müdahale girişimlerini değerlendirdi.

Türkiye'ye karşı müdahalelerin arttığını savunan Çavuşoğlu, "Bizim şu an tek taraflı müdahalemiz, Türkiye'yi hiçbir zaman maceraya atmadık. [...]

Girê Spî’ye doğudan saldırmak isteyen DAIŞ çeteleri YPG/YPJ güçleri tarafından çembere alındı.

Yerel kaynaklar, bir grup çetenin öğle saatlerinden sonra Girê Sipî’ye saldırmak istediğini belirtti. Çete grubunun kentin doğusunda buluna bir okula girdiklerini ve okulun YPG/YPJ güçleri tarafından kuşatıldığı ve çatışmaların devam ettiği aktarıldı. [...]

YALOVA (DİHA) - Yalova'da, Çayan Birben'in 2 yıl önce polisler tarafından katledilmesine ilişkin açılan davanın duruşmasında, sanık polisler kendilerine kumpas kurulduğunu iddia etti. Polislere tepki gösteren anne Gücel Birben ise "Neredeyse biz suçlu çıkacağız" dedi.

Yalova'da, 22 Haziran 2012 tarihinde çıkan bir kavga sırasında polislerin sıktığı biber gazı sonucu fenalaşması sonrası kaldırıldığı Yalova Devlet Hastanesi'nde yaşamını yitiren Çayan Birben'in ölümüne ilişkin açılan davanın 5'inci duruşması, Yalova Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü. Haklarında "taksirle ölüme sebebiyet vermek" suçlamasıyla dava açılan tutuksuz sanık polisler Tekin C., İbrahim B., Ercüment K. ve Serhan A.Y. [...]

HABER MERKEZİ (DİHA) - Girê Sipî'ye saldırmaya hazırlanan bir grup DAİŞ üyesi, YPG/YPJ güçleri tarafından çembere alındı.

Hawar Haber Ajansı'nın (ANHA) geçtiği habere göre, DAİŞ çetesi üyesi bir grup, Kobanê gibi kısa bir süre önce özgürleştirilen Girê Sipî'ye yönelik saldırı hazırlığındayken YPG-YPJ güçlerinden fark edildi. Öğle saatlerinden sonra kente saldırmaya hazırlanan çete grubunu fark eden YPG-YPJ, fark edilmeleri sonrası kentin doğusunda bulunan bir okula saklanan çeteleri kuşatma altına aldı.

Kuşatılan çetelerle YPG-YPJ güçleri arasında çıkan çatışmaların halen devam ettiği bildirildi. [...]

En Son Videolar
Haber Haberler Son dakika Son dakika Haberleri
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2015 info@bestanuce.com
Google+