Başkale'de 'çözüm çadırı' kuruldu

2013-08-26 19:37:21
Yazdir

VAN (DİHA) - Başkale ilçesinde HPG'lilerin geri çekilmesinde olası provokasyonların önüne geçme ve geri çekilmeyi izleme amacıyla Ehmedê Xanê Çeşmesi'nin yanına "çözüm çadırı" kuruldu. 

PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın çağrısıyla geri çekilmeye başlayan HPG'lilerin olası bir provokasyona ve saldırıya uğramaması için Başkale ilçesinin Uğurlu (Beblesan) ve Tutluca (Kurakpila) arasında bulunan Ehmedê Xanê Çeşmesi'nin yanına "çözüm çadırı" kuruldu. Kurulan çadır alanına PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın dev posterleri, PKK ve HPG bayraklarının yanı sıra "Meşa azadîye silav dikin " pankartı asıldı. 

'Bütün halkımızı çadırlarımıza sahip çıkmaya davet ediyoruz'

Kurulan "Çözüm çadırının" açılışına; çevre köylerden gelen çok sayıda yurttaşın yanı sıra BDP Başkale İlçe Başkanı Senar Yeşilırmak, Başkale Belediyesi meclis üyeleri, HDP Başkale İlçe Başkanı Derviş Polat, MEYA-DER ve KURDİ-DER üyeleri katıldı. Açılışta konuşan BDP Başkale İlçe Örgütü Başkanı Yeşilırmak, "6-7 aydır başlayan barış süreci ile beraber Kürdistan'ın birçok noktasında barış çadırlarımız kuruldu. Son çadırımızı da bugün Başkale'de kurduk. Umarız kurduğumuz barış çadırı, bütün halkların birlik ve beraberliği ile barışa vesile olur. Bütün halkımızı çadırlarımıza sahip çıkmaya davet ediyoruz" dedi. 

Başkale Belediyesi meclis üyesi Şengül Polat ise, çadırların sonuncusunun Başkale'de kurulduğunu belirterek, "Bilindiği üzere çözüm sürecinden bu yana, bütün illerde, ilçelerde kurulan çözüm çadırının sonuncusu olarak Başkale'de kurulan çadırın açılışını yaptık. Bütün halkımızı bu çadırlara sahip çıkmaya, çözüm sürecini desteklemeye davet ediyoruz" dedi. 

Kolombiya'da bir yıldan daha az bir süre içerisinde 25 kişinin chikungunya nedeniyle hayatını kaybettiği açıklandı.

Ulusal Sağlık Enstitüsü'ne göre, bu virüsün Temmuz 2014'te tespit edilmesinden bu yana 180 bini aşkın kişiye virüs bulaştı. Bulaşma vakaları özellikle ülkenin kuzeyinde yoğunlaştı.

Enstitü, 25 kişinin virüsü nedeniyle ölümünün doğrulandığını belirtirken, 17 vakanın da halen incelenme aşamasında olduğunu kaydetti.

Aedes türü sivrisinekler tarafından bulaştırılan akut ateşli bir hastalık olan Chikungunya virüsü, Amerika Kıtası'nın tüm ülkelerinde varlık gösteriyor. [...]

YPG Basın Merkezi, Kobanê direnişinin 225. gününde sürdüğünü belirterek, “Dün gece DAIŞ çeteleri Kobanê'nin doğusunda bir saldırı girişiminde bulunmuştur. Çete grupları Rutkê yolu üzerinde bulunan Seferiyê köyüne sızmaya çalışırken güçlerimiz tarafından fark edilmiştir. Güçlerimizin bu çete grubuna müdahalesi ardından alanda kısa süreli bir çatışma yaşanmıştır. Çatışma sonucunda 2 çete üyesi silah ve teçhizatlarıyla birlikte sağ olarak ele geçirilmiştir. Saldırı düzenleyen gruptaki diğer çete üyeleri alandan kaçmıştır“ dedi. [...]

İHD Ağrı Şubesi, 11 Nisan'da Ağrı'daki Tendürek Dağı'nda yaşanan devlet provokasyonuna ilişkin raporunu açıkladı. Raporda, "Olaya ilişkin veriler, olayın 2015 seçimlerine yönelik olarak planlanan kanlı bir provokasyon olduğu yönündedir" denildi. İHD heyeti, askeri yetkililerin incelemede bulunmalarını engellediğini de açıkladı.

İnsan Hakları Derneği (İHD) Ağrı Şubesi temsilcileri Abdulhadir Karakurt ve Av. Vural Kaya'dan oluşan gözlemci heyeti, Diyadin ilçesindeki Tendürek Dağı yamacında bulunan Yukarı Tütek köyünde meydana gelen çatışmaya ilişkin hazırladıkları raporu açıkladı. [...]

En Son Videolar
Haber Haberler Son dakika Son dakika Haberleri
Powered by bestanuce.com & Copyright 2012-2015 info@bestanuce.com
Google+